P R O T O K Ó Ł Nr 46.14 ze wspólnego posiedzenia Stałych Komisji Rady Gminy Boniewo
Or.0012.46.14
P R O T O K Ó Ł Nr 46.14
ze wspólnego posiedzenia Stałych Komisji Rady Gminy Boniewo
odbytego w dniu 16 czerwca 2014 r.
w sali Urzędu Gminy w Boniewie
w godzinach od 9,00 do 12,30
W posiedzeniu, któremu przewodniczył Jarosław Gazda – Przewodniczący
Rady Gminy wyłoniony w głosowaniu, udział wzięli członkowie komisji i goście
zaproszeni według listy obecności stanowiącej załącznik do niniejszego
protokołu.ze wspólnego posiedzenia Stałych Komisji Rady Gminy Boniewo
odbytego w dniu 16 czerwca 2014 r.
w sali Urzędu Gminy w Boniewie
w godzinach od 9,00 do 12,30
Przewodniczący obrad o godzinie 9,00 otworzył posiedzenie i po powitaniu członków komisji i gości uczestniczących oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec składu Komisji wynoszącego 15 stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji.
Następnie przewodniczący obrad przedstawił projekt porządku obrad, odczytał jego treść, zapytał czy są inne propozycje do porządku obrad, a następnie poddał głosowaniu.
Za przyjęciem przedstawionego porządku głosowało 14 radnych, który przedstawiał się następująco:
Otwarcie.Omówienie spraw związanych z ustaleniem regulaminu korzystania z hali i jej otoczenia.Omówienie spraw oświatowych.Omówienie tematu stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Boniewo i działek letniskowych.Omówienie tematów związanych z przyjęciem „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gmin y Boniewo”.Inwestycje gminne.Sprawy różne.
8. Zakończenie.
Ad. 2. Omówienie spraw związanych z ustaleniem regulaminu korzystania z hali i jej otoczenia
Regulaminy zostały opracowane, przekazane radnym i przystąpiono do omawiania
poszczególnych jego zapisów.
Na wstępie Wójt Gminy wyjaśnił, że omówione i poprawione regulaminy zostaną przyjęte Zarządzeniem. Podpisane zostaną wywieszone w hali do zapoznania się i stosowania przez użytkowników hali, siłowni.
Dyskusja
Radny Majewski skierował uwagę, że Pan Ziemkiewicz żąda od wchodzących na hale dowodów osobistych.
Radny Łukaszewski wyjaśnił, że dlatego, że nie ma regulaminu i tak się dzieje, poza tym Pan Ziemkiewicz nie zna wszystkich mieszkańców stąd wgląd do dokumentów.
Radny Ciesielski powiedział, że gospodarzem hali sportowej jest Gmina, administratorem szkoła, zapytał czy jako rada możemy ingerować w regulaminy? Rada Gminy nie ingeruje
w świetlicę, bibliotekę.
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że właścicielem hali sportowej będzie Gmina, a administratorem Zespół Szkół w Boniewie.
Radny Ciesielski powiedział, że w regulaminie jest zaprzeczenie, bo zapisane jest, że halą będzie zarządzał Dyrektor Zespołu Szkół.
Wójt – trzeba to zmienić, będziemy chcieli ustanowić Pana Łuczaka na okres wakacji jako zarządzającego na umowę zlecenie, poza tym będzie też tam zatrudniony dodatkowo animator.
Hala musi być zarządzana do godziny 16:00 przez szkołę. Pan Łuczak nie chce żadnych pieniędzy jedynie symboliczne 100 zł. Staramy się szukać oszczędności i wykorzystujemy Pana Ziemkiewicza do tego by pilnował porządku na hali. Nam jest bliżej do takich mniejszych rozwiązań niż iść w koszty i zatrudniać fachowców. Będą ustalone dni do korzystania z hali i poszczególnych urządzeń.
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że chcemy żeby wynagrodzenie było płacone z subwencji oświatowej, ponieważ nie mamy jej wykorzystanej w 100 % i nie możemy skorzystać
z innych środków chociażby na naprawę dachu na budynku gimnazjum.
Wspólnie zostały poczynione ustalenia wstępne z Dyrektorem Zespołu Szkół na temat zarządzania halą sportową i ustalenia zakresu czynności dla wicedyrektorów.
Radny Majewski zapytał, dlaczego zorganizowane zostało na temat zarządzania spotkanie
u Wójta i tam też zapadły ustalenia, a nie tu na spotkaniu z radnymi?
Sekretarz Gminy uważa, że zarządzanie obiektu winno być przekazane Dyrektorowi Zespołu Szkół, a nie żeby Wójt zajmował się drobiazgami.
Radny Łukaszewski proponował opracować dobry regulamin i każdy będzie się stosował do zapisów.
Skarbnik Gminy sugerowała, żeby wynagrodzenie dla zarządzającego było z subwencji oświatowej.
Przewodniczący obrad proponował zastanowić się przekazaniem hali w zarząd formalnie.
Radny Ciesielski zapytał czy możliwe jest odzyskanie podatku VAT od hali w tym przypadku, gdzie były dwie umowy z wykonawcami?
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że z budowy został odzyskany, ale z prac wykończeniowych będą problemy.
Wójt Gminy stwierdził, że jeżeli chcemy się czepiać osób, to się czepiajmy, ale do zakresu czynności zarządzającego będą regulaminy użytkowania sprzętu. Część za odpłatnością, a część bez opłat.
Radny Majewski sugerował, żeby osoba zarządzająca obiektem była dla mieszkańców miła i kompetentna.
Skarbnik Gminy powiedziała, że trzeba pamiętać o tym, że hala sportowa jest obiektem gminnym i finansowanym z budżetu gminy.
Wójt wyjaśnił jeszcze jedną kwestie, że jak będą osoby korzystać z urządzeń według harmonogramu to nie ma potrzeby przebywania osoby ciągle na hali, tylko wystarczy Pan Ziemkiewicz, który zamknie obiekt jak już wszyscy wyjdą z hali.
Radny Ciesielski powiedział, że jedna osoba nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego
w przypadku korzystania przez osoby jednocześnie z hali, z boisk, z siłowni, ubikacji.
Radny Łukaszewski powiedział, że w Choceniu są trzy osoby i to wszystko ogarniają, inkasują pieniądze.
Wójt Gminy powiedział, że jak ktoś decyduje się na wypożyczanie hali to i odpowiada za wszystko.
Radny Górski – jego zdaniem tyle się buduje i nie powinniśmy ograniczać korzystania z tych dobrodziejstw. Odpuśćmy sobie te zakazy na początek i zobaczmy jak to będzie funkcjonować- błędy uczą.
Wójt Gminy stwierdził, że pilnowanie i zarządzanie Orlikiem jest inne niż zarządzanie halą sportową z siłownią.
Radny Grzelak zapytał czy jest na hali monitoring?
Wójt odpowiedział, że tak?
Radny Górski proponował zatrudnić osobę na normalnych warunkach, bo jego zdaniem jest to nie uniknione.
Wójt Gminy powiedział, że hala od trzech tygodni już jest czynna i Ci, co się dostosowali do zaleceń to sukcesywnie z urządzeń korzystają. Część osób jednak zaczyna czepiać się i są problemy.
Po pewnych wstawionych poprawkach do regulaminów zostały one zaakceptowane przez radnych i zostaną przyjęte Zarządzeniem Wójta do stosowania. Cennik za korzystanie
z urządzeń i za wynajem hali zostanie ustalony w terminie późniejszym.
Radny Majewski zapytał czy za wynajem hali muszą płacić Ci, co uczą dzieci karate?
Wójt Gminy odpowiedział, że tak,
Radny Ciesielski zapytał gdzie będą uiszczane opłaty za wynajem i korzystanie z urządzeń hali?
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że osoba, która będzie wyznaczona na hali, to będzie też zbierała opłaty, a następnie zobowiązana będzie wpłacać do kasy w Urzędzie Gminy.
Ad. 3. Omówienie spraw oświatowych
Sekretarz Gminy zapoznała radnych z zakresami czynności dla poszczególnych wicedyrektorów. Ustalonych zostało trzech wicedyrektorów i każdy z nich ponosił będzie odpowiedzialność za inne zadania związane z organizacją Zespołu Szkół.
Skarbnik Gminy poruszyła temat biblioteki szkolnej. Zasugerowała, żeby jednak nie tworzyć
drugiej biblioteki, tylko wykorzystać do zadań szkolnych już istniejącą bibliotekę publiczną, która mieści się w budynku szkoły.
Radny Ciesielski proponował w przyszłości powołać i utworzyć Ośrodek Kultury i Sportu
w celu większych możliwości pozyskiwania środków, tak jak jest już praktykowane w innych gminach. Tam gdzie jest już stworzona baza to Gminy w to wchodzą.
Ad. 4. Omówienie tematu stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Boniewo i działek letniskowych
Wójt Gminy zakomunikował radnym tematy do przemyślenia. Proponował wprowadzenie odpłat za odpady segregowane dla działek letniskowych sezonowo na przykładzie innych gmin. Będzie okazja objąć działki letniskowe do przetargu na wykonawcę usługi na rok przyszły. Kwestia ustalenia kwoty ryczałtowej za okres sezonowy i pobrania opłaty z góry.
Drugi temat to propozycja zmiany opłaty od gospodarstw domowych wieloosobowych, podwyższyć opłatę od czwartej osoby i więcej w gospodarstwie domowym.
Proponował też zróżnicować stawkę opłat od odpadów niesegregowanych w porównaniu do segregowanych. Różnica jest zbyt niska i mieszkańcom nie opłaca się segregować. Realizując zapisy ustawy jesteśmy zobowiązani do segregacji odpadów i uzyskiwania coraz to wyższych wskaźników.
Ad. 5. Omówienie tematów związanych z przyjęciem „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gmin y Boniewo”
Wprowadzenia do tematu dokonał Wójt. Poinformował, że Gmina zobowiązana jest ustawowo do przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i jego realizacji.
Najważniejszym punktem do realizacji jest zawarcie umowy ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt. Nie koniecznie trzeba umieścić zwierzęta, ale należy uiszczać opłatę za gotowość ich przyjęcia do schroniska. Kolejnym punktem jest zawarcie umowy
z weterynarzem na opiekę nad zwierzętami i gospodarstwem na przyjęcie zwierząt
z wypadku. Poza tym należy projekt programu uzgodnić z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami i Kołem Łowiecki. Po spełnieniu powyższych warunków należy przyjąć uchwałą rady gminy taki program.
Ad. 6. Inwestycje gminne
Wójt Gminy poinformował radnych o inwestycjach gminnych i o odbytych przetargach na drogi. Wyjaśnił, że przetargi przeszły korzystnie dla Gminy, w kosztach zabezpieczonych
w budżecie. Będą modernizowane drogi zgodnie z założeniami.
Skarbnik Gminy poinformował o dotacji otrzymanej od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
w wysokości 1mln 600 tys. zł na drogę.
Radny Łukaszewski zapytał o to, jaka warstwa asfaltu będzie kładziona na modernizacji dróg?
Wójt Gminy odpowiedział, że cztery centymetry. Ponadto poinformował, że inspektorem nadzoru na drodze „schetynówce” będzie Pan Szelągowski – osoba, która projektowała tę drogę. Na drodze powiatowej jest zakładany chodnik. Kostka uzyskana z rozbiórki będzie położona wokół Urzędu Gminy i w części przekazana zostanie do OSP w Bierzynie i do Arciszewa. Na pozostałe planowane inwestycje będą organizowane przetargi ( na modernizację hydroforni, budowę boiska ) . Przy hali sportowej będzie też położony chodnik.
W pierwszej kolejności zorganizowany zostanie przetarg na modernizacje hydroforni
i konieczne będzie na czas modernizacji zabezpieczenie dopływu wody do mieszkańców.
Wójt wyraził też ubolewanie, że jeżeli Gmina Choceń nie wejdzie ze Starostwem w budowę drogi od Szczytna do Chocenia , to będzie nam przykro, że Starostwo pobuduje tę drogę ze swoich środków bez udziału środków Gminy Choceń.
Radny Kubiak zapytał o to, na który rok planowana jest modernizacja drogi w Janowie? Wybiły się dziury i prosił o przywiezienie masy i załatanie ubytków.
Radny Ciesielski zasugerował też wypełnienie ubytków w drodze w Boniewie w stronę cmentarza.
Wójt Gminy przyjął tematy do załatwienia
Ad. 7 Sprawy różne
Radny Grzelak poruszył temat robionych pomiarów na wsiach przez geodetów.
Sekretarz Gminy wyjaśniła, że geodeci są z polecenia Starosty. Dokonują pomiarów i nanoszą zmiany w nieruchomościach zabudowanych i niezabudowanych. Dla pojedynczych osób może to wiązać się ze zmianą w podatku związanego z przeznaczeniem gruntów.
Radny Majewski poruszył temat skargi na Wójta i Kierownika GOPS wniesionej przez Panią Głowacką. Nie do końca się zgadza z wyjaśnieniem zarzutów, jeśli chodzi o Kierownika GOPS i Panią Zielińską.
Radny Ciesielski temat ten wyjaśnił szczegółowo, wyjaśnienie zarzutów poparł treścią złożonych oświadczeń przez Panią Głowacką i Panią Boratyńską.
Sekretarz Gminy dodatkowo wyjaśniła, że Pani Boratyńska nie pobierała zasiłków na siostrę jedynie rozliczyła Program „Uczeń na wsi”. Panie z Opieki Społecznej pomagały jedynie
tzw. beneficjentom określone środki rozliczyć.
Ad. 8 Wobec wyczerpania porządku obrad, zamknięcia posiedzenia dokonał przewodniczący obrad.
Protokół sporządziła: Przewodniczący obrad
Grażyna Kwiatkowska
Jarosław
Gazda
metryczka
Wytworzył: Grażyna Kwiatkowska (7 października 2014)
Opublikował: Zdzisława Bywalska (7 października 2014, 20:21:55)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1131