PROTOKÓŁ Nr 12.20 z posiedzenia Stałych Komisji Rady Gminy


 
Or.0012.12.2020
PROTOKÓŁ Nr 12.20
z posiedzenia Stałych Komisji Rady Gminy
w dniu 15 czerwca 2020 r.
w godzinach od 9:00 do 12:00
 
W posiedzeniu, któremu przewodniczył Adam Ciesielski – Przewodniczący Rady Gminy wyłoniony w głosowaniu, udział wzięli członkowie komisji i goście zaproszeni według listy obecności stanowiącej załącznik do niniejszego protokołu. Przewodniczący Rady o godzinie 9:00 otworzył posiedzenie i po powitaniu członków komisji i gości uczestniczących oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 członków komisji, co wobec składu wszystkich Komisji wynoszącego 14 stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji.
Nieobecni: radny Paweł Bocian
Następnie Przewodniczący Rady przedstawił projekt porządku obrad, odczytał jego treść, zapytał, czy są inne propozycje do porządku obrad. Nikt nie wniósł zmian do proponowanego porządku.
Za przyjęciem przedstawionego porządku głosowało 14 członków komisji, który przedstawiał się następująco:
Otwarcie.Omówienie projektu uchwały w sprawie oceny aktualności Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Gminy Boniewo w latach 2009-2018.Omówienie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego na drogach gminnych.Omówienie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2019 rok.Zapoznanie się z Raportem o stanie Gminy Boniewo za 2019 rok.Omówienie planowanych inwestycji na terenie Gminy Boniewo w roku 2020 i 2021.Omówienie zmian do budżetu gminy na 2020 rok.Sprawy różne.Zakończenie.
 
Ad. pkt.  2.
Wprowadzenia do tematu dokonała obecna na posiedzeniu współautorka analizy Pani Ewa Szulc. Wyjaśniła temat, że zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przynajmniej raz w każdej kadencji rady winna być robiona taka analiza. Takie opracowania są obligatoryjne.
Na wstępie poinformowała o przepisach prawnych normujących wszystkie zapisy analizy oraz o przystąpieniu do sporządzenia opracowania Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Boniewo. Obowiązujące Studium uwarunkowań
i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Boniewo przyjęte Uchwałą Rady Gminy Boniewo Nr IV/14/2002 z dnia 30 grudnia 2002 r. uległo dezaktualizacji, w związku
z czym zasadne jest ponowne sporządzenie studium gminy. Wynika to z:
- konieczności dostosowania dokumentu do aktualnie obowiązujących przepisów ustawy
o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisów odrębnych ,
- zaistniałych zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy, w tym konsekwencji związanych ze zlokalizowania na terenie gminy i w jej sąsiedztwie elektrowniami wiatrowymi,
- zgłoszonych wniosków o sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów planowanych pod funkcje rekreacji indywidualnej.
 
Pani Katarzyna Podlaska Krzywiec poinformowała o zmianach przeznaczenia gruntów szczególnie tych wcześniej zlokalizowanych na terenie Gminy Boniewo. Mówiła
o wiatrakach, które blokują zabudowę.
 
Radny Bocian  zapytał o to , że jak gmina sprzedała działki pod budownictwo przy cmentarzu w Boniewie, a w pobliżu jest wiatrak  to teraz nie wyda decyzji o warunkach zabudowy?
 
Pani Szulc odpowiedziała, że z interpretacji przepisów wynika, że warunki o zabudowie są wieloletnie, mają one ważność jak zostały wydane. Wiatraki są legalnie postawione, warunki zabudowy też legalne, ale budować się nie można.
 
Pani Skarbnik Gminy powiedziała, że mamy 1 ha gruntów z przeznaczeniem na działki budowlane i nie można przeznaczyć tego pod zabudowę?
 
Pani Szulc odpowiedziała, że nie można się w tym obszarze budować. Myśli, że jakieś złagodzenia przepisów nastąpi w najbliższym czasie. Pewnym rozwiązaniem jest też sporządzenie planów miejscowych z możliwością przeznaczenia gruntów pod zabudowę mieszkaniową, kwestia też klasy gruntów. Nie będzie można się budować na gruntach klasy I, II i III.
 
Radna Daroszewska zapytała, czy w przypadku gdy rodzice podzielili grunty klasy III po 0,5 ha  na dwójkę dzieci, czy będą mogli pobudować sobie domy?
 
Pani Szulc odpowiedziała, że jeśli nie będą rolnikami, to nie będą mieli takich możliwości.
 
Radna Wojasińska zapytała, czy w miejscu istniejącego budynku po zburzeni nie będzie można pobudować nowego w gospodarstwie rolnym?
 
Pani Szulc odpowiedziała, że będzie można.
 
Wójt Gminy powiedział, że wtedy kiedy były wydawane pozwolenia na budowę wiatraków to nie było mowy o ograniczeniu zabudowy mieszkaniowej w sąsiedztwie. Koszty opracowania Studium są nie małe, ale musimy opracować i dodatkowo trzeba też robić plany miejscowości, bo nie będzie możliwości budowy mieszkań.
 
W związku z powyższym stwierdzono, iż wyniki przeprowadzonej analizy wskazały na potrzebę sporządzenia nowego dokumentu- studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Boniewo jak i miejscowych planów obejmujących tereny zgodnie z zaproponowanym wieloletnim programem sporządzania dokumentów planistycznych.
Stosowne projekty uchwał zostaną przedłożone na najbliższej sesji do uchwalenia.
 
Ad. pkt.  3.
Pani Paulina Mendelak – pracownik urzędu zapoznała radnych z proponowanymi do przyjęcia stawkami opłat za zajęcie pasa drogowego na drogach gminnych. Wyjaśniła, że zmiana dotyczy w szczególności opłaty w odniesieniu do obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej 0,20 zł  dziennie za 1m2 i 1,00 zł rocznie za 1m2. Poza tym postanowiono też o uporządkowaniu treści w istniejącej uchwale poprzez usunięcie z niej zbędnych postanowień będących powtórzeniem zapisów ustawowych.
 
Ad. pkt. 4.
Wprowadzenia do tematu dokonał Przewodniczący obrad i poinformował, że sprawozdanie zostało radnym przekazane, myśli, że każdy się zapoznał i zapytał czy są uwagi do sprawozdania. Nikt z radnych nie wniósł uwag.
Projekt uchwały o przyjęciu sprawozdania zostanie przedłożony na sesji do przyjęcia przez radnych.
 
Ad. pkt. 5.
Przewodniczący obrad powiedział, że podobnie jak sprawozdanie z wykonania budżetu za 2019 rok tak i Raport o stanie Gminy Boniewo został przekazany radnym do zapoznania i zapytał czy w związku z raportem są jakieś pytania. Nikt z radnych nie miał pytań do przekazanych materiałów.
Projekt uchwały w sprawie przyjęcia raportu Gminy Boniewo za 2019 rok zostanie przedłożony do przyjęcia przez radnych na najbliższej sesji.
 
Ad. pkt. 6.
Przewodniczący obrad powiedział, że trzeba się zastanowić nad inwestycjami na kolejne lata, należy też dokonać opracowań i sporządzić  odpowiednią numeracje dróg gminnych.
 
Wójt Gminy poinformował o wykonanych już drogach w bieżącym roku i tak:
- wykonana została droga w miejscowości Łąki Wielkie  i Łączewna, w niedługim czasie będzie już do odbioru.
- wykonana została droga na odcinku Sieroszewo - Czuple,
- wykonana została droga w miejscowości Jerzmanowo.
Koszt budowy wymienionych dróg to ponad 1 mln zł i te zadania są z 70 % dofinansowaniem środków zewnętrznych.
Kolejna droga jaka będzie remontowana w tym roku to Wólka Paruszewska i Łąki Wielkie przy udziale środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.
Wójt poinformował, że mimo pandemii to pojawiły się pewne środki i zakończony został Klub Seniora w Osieczu Małym i w Łąkach Wielkich. Będziemy też przystępować do realizacji Centrum Usług w Boniewie. W roku bieżącym nie będzie modernizacji budynku Urzędu Gminy ze względu na zmianę koncepcji.
Wójt zakomunikował, że udało się wygospodarować dodatkowe środki na drogi i w związku z tym jest propozycja zrobienia małych odcinków dróg i tak:
-  w Grojczyku i Sułkówku połączenie z granicą Gminy Lubraniec,
-  w Bierzynie około 220 m.
-  w Osieczu Wielkim ( przy czworakach w kierunku Żurawic ),
-  w Łąkach Markowych do granicy z Gmina Choceń,
-  w Arciszewie od strony Boniewa 200 m.
Wójt wyjaśnił, że wymienione drogi chcemy zrobić ze środków własnych, bo później tych odcinków  nie będziemy mogli włączyć w programy rządowe.
Z rządowych środków proponuje się zrobić następujące odcinki dróg i tak:
- Osiecz Mały – Bnin połączenie z Gminą Izbica Kujawska,
- Łąki Zwiastowe w kierunku Łączewnej przez działki rekreacyjne ( 700 mb.), połączenie
z Gminą Chodecz,
- Arciszewo od Pana Rembowieckiego do Grójca do sołtysa,
- w Jastrzębcu zmienić szlak turystyczny na drogę normalnego ruchu ( miejscowości Arciszewo –Grójec -Michałowo-Jastrzębiec),
- Żurawice około 1 km ( ta droga będzie robiona z dofinansowaniem ze środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych).
 
Głos zabrał radny Bocian i zapytał, co z drogą w Otmianowie przez las?
 
Wójt odpowiedział, że sprawa ta jest u Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Lasy Państwowe są otwarte na rozmowy, jest propozycja zamiany dróg. Droga ta jest leśna i dlatego nie ma zgody. Mamy nadzieję, że jak papierowo te sprawy przejdą, to droga będzie.
 
Radny Stawicki zapytał, czy te środki z Urzędu Gminy są przeznaczone na drogi?
 
Wójt Gminy wyjaśnił, że to są nowe środki, a jeśli chodzi o środki z Urzędu to o nich poinformuje w terminie późniejszym.
 
Radny Piasecki zapytał o drogę w Osieczu Wielkim pod lasem.
 
Wójt Gminy odpowiedział, że są robione rozgraniczenia, sprawa jest w toku. Powiedział, że o innych drogach też pamiętamy, będą nowe rozdania środków rządowych, są obecnie dofinansowania od 70 do 80 % środków rządowych  ( ze środków rezerwowych ). Nadal są też  możliwości dotyczące wprowadzania takich tematów jak przejścia dla pieszych czy też inne, by zyskać dodatkowe punkty.
 
Przewodniczący obrad zapytał czy jest akceptacja na te propozycje?
 
Radny Modrzejewski zapytał czy będą naprawy dziur w asfalcie, bo przy jego lokalu mieszkalnym w Boniewie jest problem.
 
Wójt Gminy powiedział, że tak będą.
 
Radny Stawicki zapytał czy na drodze przy Panu Piwowarku jest załatwiony próg zwalniający?
 
Wójt odpowiedział, że jest w toku załatwiania.
 
Radny Bocian wskazał naprawę przepustu na drodze przy państwa Klonowskich
w Otmianowie.
 
Radni wyrazili zgodę na propozycje przystąpienia do robienia wyznaczonych przez Wójta Gminy dróg gminnych w roku bieżącym i przyszłym.
 
Wójt Gminy zakomunikował, że modernizację budynku urzędu gminy przełożyliśmy na  rok przyszły. W tym trudnym czasie pandemii nie przenosiliśmy urzędu. W między czasie zrodziło się pewne rozwiązanie. Nasz budynek ma wiele lat, od spodu fundament się sypie, 
 i w piwnicy nachodzi ciągle woda - modernizacja nie wszystko obejmuje.
W okresie pandemii zauważyliśmy, że trudno w naszej gminie zachować dystans, bo jest ciasno. Proponujemy jednak cały obiekt na ”górce” zmodernizować z przeznaczeniem na urząd gminy. W całości wszystko przenieść, archiwum do piwnicy, która jest tam sucha.
 
Sekretarz Gminy powiedziała, że jest możliwość nawet zainstalowania fotowoltaiki na istniejących budynkach.
 
 Radna Daroszewska zapytała co z tymi sklepami w czasie remontu?
 
Sekretarz Gminy odpowiedziała, że jeszcze nie wiemy.
 
Radny Bocian – „trzeba by pomóc tym sklepikarzom”.
 
Radny Stawicki powiedział, że jest za tym by zrobić z tej „ górki” fajny budynek urzędu.
 
Wójt Gminy powiedział, że po przeniesieniu urzędu będą te pomieszczenia do wynajęcia.
Można by też sprzedać lokal, który był użytkowany przez Stowarzyszenie ( budynek po Gminnej Spółdzielni SCH ) i nie partycypować w kosztach utrzymywania tego budynku – miesięcznie są to koszty w wysokości 119 zł.
 
Radni wyrazili zgodę na zmianę koncepcji dotyczącej budynku urzędu, przystąpienia do prac w kierunku modernizacji budynków na górce pod urząd gminy . Decyzja podjęta została jednogłośnie.
 
Wójt Gminy przedstawił radnym propozycję straży w Boniewie - chcą samochód za 200 tys. zł. Strażacy poszli dalej i zwrócili się o pomoc do  Komendy Straży Wojewódzkiej
o umożliwienie zakupu takiego pojazdu.
Komenda przysłała pismo i wyraziła zgodę na włączenie do systemu i jak gmina dofinansowuje kwotę 200 tys. zł to wtedy oni dofinansują 560 tys. zł. Komenda wyraziłaby zgodę na zakup nowego samochodu. Problem jest też taki, że straż w Lubominie chce też wejścia do systemu – zapytał co ma zrobić. Sytuacja zaskoczyła i jest propozycja by zgłosić OSP Boniewo do systemu, ale nie zamykać drogi OSP w Lubominie- kwestia tylko kosztów jakie gmina musi ponosić w takiej sytuacji. Jeśli jednostki chcą to możemy wyrazić zgodę na warunkach takich samych jakie obowiązują ( dotyczy kierowców- opłacani byliby tak jak obecnie ).
 
Pani Skarbnik Gminy powiedziała, że może być na zasadzie, że straż otrzymuje od gminy dotację za wyjazd. 
 
Wójt Gminy wyjaśnił, że jak jednostka będzie w systemie to zobowiązana będzie też do wyjazdów do innych gmin i za te wyjazdy płacić będzie nasza gmina.
Jednostka w Lubominie środki finansowe za wyjazdy do pożaru przeznacza na zakup sprzętu.
 
Przewodniczący obrad powiedział, że pomysł Komendanta na zakup nowego samochodu jest dobry, ale w momencie jego zakupu nie wiadomo ile będzie kosztował, czy 760 tys. zł
z tych uzbieranych łącznie, czy też o wiele więcej i pytanie kto dołoży pozostałą kwotę?
 
Radny Stawicki –  z tego co usłyszał, to strażacy w Lubominie sami się starają o sprzęt oszczędzają, a Boniewo ma takie środki dodatkowe?
Nie padła żadna odpowiedź.
 
Radny Górski powiedział, że zakup nowego samochodu wiąże się z kosztami serwisu i ogromnymi kosztami utrzymania.
 
Radny Stawicki powiedział, że trzeba porozmawiać z zainteresowanymi, czy są świadomi kosztów i obowiązku ( dyspozycyjni i w gotowości 24 godziny ).
 
Wójt Gminy – jeśli kupimy samochód za 200 tys. zł dla jednej jednostki, to co z pozostałymi. Inne jednostki rezygnują z systemu, bo to jest konieczność zorganizowania strażaków i uczestnictwa w wyjazdach , jak się na wezwanie nie pojedzie, to są konsekwencje tego. Na razie strażacy są młodzi i chętni, ale jak założą rodziny to będą mieli już mniej tego czasu na pasję.
Zdecydowano zorganizować spotkanie z komendantami straży i dokładnie te kwestie wyjaśnić, żeby miał kto wyjeżdżać do pożarów.
Wójt powiedział, że w rozmowie ze strażakami, to ci młodzi nawet chcą używany samochód , bo nie będą aż tak uważać na niego przy wyjazdach.
 
Skarbnik Gminy powiedziała, że ochotnicy się skarżą, że jak pojadą do pożaru to robią za straż zawodową „ wykonują czarną robotę  przy akcji”.
 
W wyniku tej dyskusji zdecydowano wypośrodkować temat i zastanowić się przed podjęciem konkretnej decyzji.
 
Radna Wojasińska powiedziała, że Lubomin nie powinien być pomijany bo to są uczciwi druhowie i oszczędni.
 
W celu pojęcia stosownej decyzji zorganizowane zostało spotkanie strażaków, radnych oraz innych chętnych w czwartek ( 18 czerwca br. ) o godz. 16:30 w sali w szkole w Boniewie.
 
Wójt poinformował, że kolejne planowane  inwestycje to oświetlenie we wsiach ze środków funduszu sołeckiego – są już zlecone.
 
Ad. pkt. 7.  
Skarbnik Gminy poinformowała o planowanych zmianach do budżetu gminy na 2020 rok między innymi o przesunięciu środków na fotowoltaikę i opracowanie analizy aktualności Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów.
Do budżetu na rok 2020 wprowadza się wolne środki w kwocie 472.021.32 zł, środki wynikające z rozliczenia środków z projektu "Równy start" oraz z projektu Klub Senior + to kwota 981.153,23 zł oraz kredyt w kwocie 600.000 zł na poręczenie projektu "Dzienny dom pobytu" realizowanego ze środków UE.
Budżet gminy zwiększy się po stronie dochodów o kwotę 239.267,26 zł a po stronie wydatków o kwotę 2.292.441,81 zł:
- wprowadzona zostanie dotacja na przygotowanie i przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
- wprowadzona będzie  darowizna  ze Stowarzyszenia " SOLUTARIS" na zakup sprzętu dla OSP Lubomin,
- zwiększone zostaną  dochody z tytułu spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych
- zmniejszone będą  środki z subwencji ogólnej , oświatowej oraz z udziału w PIT, zgodne z pismem Ministerstwa Finansów,
- wprowadzona będzie dotacja na zakup podręczników,
- dotacja na realizację programu "Posiłek w szkole i w domu" udział gminy to 20.000 zł,
- dotacja na realizacje projektu Senior + w Łąkach Wielkich,
- wprowadzone będą środki z VAT, zwrot z Urzędu Skarbowego za lata poprzednie,
- zwiększone zostaną środki na zadania inwestycyjne :
a) na przebudowę drogi gminnej Grójczyk – Sułkówek,
 
b) na przebudowę dróg gminnych w miejscowościach Arciszewo, Bierzyn - Osiecz Wielki, Osiecz Wielki - Żurawice, Łąki Markowe - Łączewna,
c) na zakup samochodu strażackiego,
d) na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej - odnawialne źródła energii / opracowanie dokumentacji,
- wprowadzone będą się środki z roku 2019 na projekty Równy start" oraz na Klub Senior +,
 - zabezpieczone zostaną środki z tytułu poręczenia projektu realizowanego z środków UE "Dzienny dom  pobytu",
- zwiększono będą środki na usługi w rozdziale 75023.
Radny Piasecki zapytał czy są środki na naprawę dachów na budynkach komunalnych ( Pałac
w Osieczu Wielkim) ?
Skarbnik Gminy odpowiedziała, że jest zaplanowane 48 tys. zł.
 
Ad. pkt.  8.
W punkcie tym radny Bocian zapytał czy będzie odbiór eternitu w miesiącu sierpniu?
Wójt Gminy odpowiedział, że tak.
Radny Bocian zapytał o rewitalizację w Otmianowie?
Wójt Gminy odpowiedział, że będzie robiona w przyszłym roku.
Radny Bocian odczytał pismo lokatora lokalu komunalnego w sprawie remontu dachu
w Otmianowie.
Wójt Gminy odpowiedział, nie ma problemu, jeśli tylko chcą sami przeprowadzić remont, ale wszystko w uzgodnieniu z urzędem gminy. Wyjaśnił, że w Osieczu Małym pustostany, mieszkania chętni robią sobie sami we własnym zakresie, ale dach musimy zrobić.
Radny Stawicki zwrócił się z zapytaniem, kto się zajmuje odbiorem dróg?
Wójt Gminy odpowiedział, że inspektor nadzoru, który u nas projektuje drogi.
Radny Stawicki poinformował, że na drodze od Łąk Markowych do Łączewny smoła się stopiła.
Wójt Gminy odpowiedział, że ta droga jest pobudowana z podwójnych gresów i te które planujemy też będą takie, a nie o wysokim standardzie, to jest technologia tańsza.
Radny Bocian powiedział, że Gmina Lubanie otrzymała dofinansowanie na budowę Stacji meteorologicznej. Prosił o kontakt z Gminą Lubanie, bo wcześniej była też mowa o budowie takiej stacji u nas.
Wójt Gminy zorientuje się w tym temacie, jak Pani Wójt dotarła do tych środków.
 
Ad. pkt. 9.  Wobec wyczerpania porządku obrad zamknięcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Rady.
 
Protokół sporządziła:                                   Przewodniczący obrad
Grażyna Kwiatkowska                                        Adam Ciesielski



                                                                                                                                              
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             
                                            

metryczka


Wytworzył: Grażyna Kwiatkowska (17 sierpnia 2020)
Opublikował: Zdzisława Bywalska (17 sierpnia 2020, 10:51:11)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 485