P R O T O K Ó Ł Nr 9/11 ze wspólnego posiedzenia Stałych Komisji Rady Gminy Boniewo


Or. 0063-9/11

P R O T O K Ó Ł  Nr 9/11
ze wspólnego posiedzenia Stałych Komisji Rady Gminy Boniewo
odbytego w dniu 17 sierpnia 2011 r.
w Urzędzie Gminy Boniewo
w godzinach od 8,00 do 10,00
 
W posiedzeniu któremu przewodniczył Jarosław Gazda– Przewodniczący Rady Gminy wyłoniony w głosowaniu, udział wzięli członkowie Komisji i goście zaproszeni według listy obecności stanowiącej załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący obrad o godzinie 8,00 otworzył posiedzenie i po powitaniu członków komisji
i gości uczestniczących oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych , co wobec składu Komisji wynoszącego 14 stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji.
Następnie przewodniczący obrad  przedstawił projekt porządku obrad, odczytał jego treść, zapytał czy są inne propozycje do porządku obrad, a następnie poddał głosowaniu.
Radni jednogłośnie przyjęli porządek obrad , który przedstawiał się następująco:
1.      Otwarcie posiedzenia oraz przyjęcie porządku obrad.
2.      Podjęcie decyzji w sprawie przystąpienia do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 i dokonania wyboru drogi do przebudowy.
3.      Sprawy różne.
4.      Zakończenie.
 
Ad 2.   Wprowadzenia do tematu dokonał Wójt Gminy- Marek Klimkiewicz. Proponował odłożyć budowę ciągu komunikacyjnego  Bierzyn - Osiecz Wielki, Anielin -  Sarnowo na 1 rok i przystąpić do jej budowy w roku 2013.
 
Radny Ciesielski proponował pobudować tę drogę w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w latach 2008-2011.
 
Radny Kubiak proponował poczekać na 1 rok i wtedy dopiero podjąć decyzję o budowie kolejnych dróg, po uregulowaniu obecnych inwestycji.
 
Skarbnik Gminy powiedziała, że w przyszłym roku będzie budowana droga w miejscowości Bnin ze środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Powiedziała też, że można budować tę drogę, wziąć kredyt długoterminowy po uzyskaniu pozytywnej Opinii z Regionalnej Izby Obrachunkowej
w Bydgoszczy.
 
Wójt Gminy uważa, że należy tę drogę pobudować w terminie późniejszym wspólnie ze Starostwem Powiatowym, a teraz wyremontować drogi w Arciszewie i Bierzynie. Proponował też budować drogi w gminie na podbudowie z kamienia.
 
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że realizowana droga w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zamyka się w ciągu jednego roku . Rozpoczyna się budowę i kończy łącznie
z rozliczeniem.
 
Wójt Gminy – droga ta ma szansę na realizację wspólnie z samorządem Chodcza i Starostwa Powiatowego. Wójt stwierdził, że sami tego nie udźwigniemy, bo realizowane są inne inwestycje, które nas hamują- między innymi hala sportowa.
 
W wyniku dyskusji radni zdecydowali jednogłośnie o przystąpieniu do budowy ciągu komunikacyjnego Anielin-Sarnowo, Bierzyn- Osiecz Wielki, Sarnowo-Łania w całości z ościennymi samorządami w roku przyszłym. 

Ad 3.   Głos zabrał radny Majewski i poruszył sprawę drogi dojazdowej do Pana Podolskiego
w Lubominie Rządowym. Powiedział, że źle jest zrobiony wjazd do Pana Podolskiego Karola, który jest osobą niepełnosprawną, inni mają zrobione wjazdy dobrze. Poruszył też sprawę przetargu na dowóz dzieci do szkół. Powiedział, że wygrał ten przetarg Pan Nowodworski z Bierzyna
z Panem Górskim- radnym. Zakupili wcześniej autobusy w celu dowozu dzieci do szkół
i pobudowana została im droga, a zastawiano się osobami niepełnosprawnymi.
 
Radny Górski wyjaśnił tę sprawę. Powiedział między innymi, że droga prowadząca do jego posesji jest drogą gminną, którą przez wiele lat utrzymywał, nawoził własnym sprzętem materiał na jej naprawę, dbał by była przejezdna i ona nadal pozostała jako gminna. Teraz będzie zwracał się do gminy o jej naprawę. Wyjaśnił też temat zakupu autobusu.
 
Wójt poinformował radnych o wynikach przetargu na przewoźnika na dowóz dzieci do szkół
w Boniewie. Powiedział między innymi, że oferta Pana Nowodworskiego była najkorzystniejsza
i dlatego została wybrana.
 
Sekretarz Gminy dodatkowo wyjaśniła, że  oferenci byli obecni przy otwieraniu kopert z ofertami, patrzyli komisji na ręce i nie można posądzać, ze coś zostało zrobione niezgodnie z przepisami.
 
Skarbnik Gminy powiedziała, że firma Naftex z Witowa przystępowała do przetargu w gminie Choceń, ale  proponowała o wiele niższą cenę za kilometr niż w Boniewie.
 
Wójt Gminy stwierdził, że zaczyna się obserwować jak sąsiedzi sobie zazdroszczą  pomysłów na zarabianie pieniędzy. Cieszy się , że to nasi mieszkańcy rozwijają się i nie pozwalają by pieniądze  z naszych podatków wypływały poza teren gminy .Natomiast połączenie radnego z przewoźnikiem to zupełnie inna sprawa. Budowa nowej drogi powinna przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju działalności gospodarczej.
 
Radny Grzelak powiedział, że uczestniczył też w przetargach i jednym z wymogów jest posiadanie sprzętu, poza tym zawsze oferty były w zaklejonych kopertach, które były otwierane na przetargach
-nie było nic kombinowane.
 
Radny Górski wyjaśnił sprawę zakupu autobusu i przystąpienia do przetargu. Powiedział między innymi, że autobus zakupiła żona, sam nie przystępował do przetargu i nie będzie woził dzieci, będzie to na zasadzie dzierżawy.
 
Radny Pawłowski zapytał czy będzie coś robione w temacie dróg w Bierzynie. Mieszkańcy czekają na decyzję w sprawie remontu drogi w kierunku Pana Nowodworskiego, była obiecana i co dalej.
 
Wójt Gminy zaproponował by w roku przyszłym zrobić podbudowę z kamienia ze środków gminnych.
 
Radny Kubiak powiedział, że należy budować drogi z rowami, bo woda niszczy drogi. Każdy właściciel gruntów powinien wyrazić zgodę na rowy.
 
W wyniku tej dyskusji radni zdecydowali zrezygnować z tzw. Schetynówki , a budować drogi na podbudowie z kamienia.
 
Skarbnik Gminy poinformowała radnych o złożonych już dokumentach na zaciągnięcie kredytu
krótkoterminowego i pożyczki na sfinansowanie prowadzonych inwestycji w roku bieżącym.
 
Radny Majewski zapytał o dochody gminy w ciągu roku.
 
Wyjaśnień udzieliła Skarbnik Gminy. Powiedziała że jest to kwota 2.900.000 zł.
 
Radny Majewski poruszył sprawę zakupu ciągnika do gminy, są bardzo duże faktury za jego remont, jego zdaniem jest wyeksploatowany.
 
Wójt Gminy proponował zaplanować zakup ciągnika w budżecie na przyszły rok. Ciągnik wykorzystywany jest do wywozu szamb, które zrzucane są  do oczyszczalni.
 
Przewodniczący obrad proponował przekazać to  w prywatne ręce.
 
Sekretarz Gminy wyjaśniła, że Wojewoda nie zaakceptuje nam uchwały w sprawie ustalenia ceny wody i ustalenia opłaty za odprowadzenie ścieków do kanalizacji ponieważ gmina nie może prowadzić działalności gospodarczej. W tym celu wywołana została uchwała o utworzeniu zakładu komunalnego, którego nie utworzyliśmy.
 
Skarbnik Gminy poinformowała, że Urząd Skarbowy na wniosek gminy dokonuje nam zwrotu podatku od towarów i usług z tytułu realizacji inwestycji związanej z wykonywaniem czynności opodatkowanych ( np.: budowa oczyszczalni przyzagrodowych ). uzyskana kwota za 2010 rok to 141.000 zł. - takiego zysku zakład komunalny nie byłby w stanie wypracować. Do czasu kiedy są budowane oczyszczalnie niech tak pozostanie.
 
Wójt Gminy powiedział, ze możemy przymierzyć się do wydzierżawienia oczyszczalni bez hydroforni, ale nie mamy pewności, czy na oczyszczalnie nie będzie wożona gnojowica, która zniszczyłaby jej funkcjonowanie. Nadmienił, że od nowego roku cały obowiązek wywozu śmieci spada na gminę. Zmuszeni będziemy ustalić podatek śmieciowy dla każdego mieszkańca, który będzie płacony do gminy. Gmina zobowiązana będzie do zabezpieczenia koszy.
 
Radny Sowiński poruszył sprawę budowy zbiorników zamkniętych dla tych mieszkańców,
u których nie ma możliwości budowy oczyszczalni przyzagrodowych.
 
Pani Anna Grunt – Kierownik Referatu Techniczno-Inwestycyjnego wyjaśniła, że wstępnie zlecane jest oszacowanie kosztów budowy 6 zbiorników firmie, która buduje oczyszczalnie przyzagrodowe.  Firma ta wyraziła zgodę na ich budowę z terminem zapłaty za te prace w roku przyszłym. Zaznaczyła, że nie ma dofinansowania do zbiorników i wymagane jest pozwolenie na budowę.
 
Radny Ciesielski zapytał o prace jakie zamierza wykonać firma Henkon na hali sportowej w tym roku . Obawia się, że nie wyjdą z fundamentów.
 
Wójt Gminy zapoznał radnych z pismem jakie zostało wystosowane do firmy Henkon z Chełmży
w sprawie realizacji harmonogramu prac na budowie hali sportowej, który przewiduje wykonanie stanu surowego zamkniętego obiektu oraz odpowiedzią na to pismo. Firma zapewniła, że
w miesiącu sierpniu zostanie zwiększona obsada kadrowa oraz sprzętu, co da gwarancję zwiększenia tempa prac i ukończenia planowanego zakresu robót z dopiskiem, że za zaistniałą sytuację serdecznie przepraszają.
 
Radny Sowiński poprosił Wójta o wystosowanie pism do właścicieli gruntów: Pana Szmajdy Stanisława i Pana Stawickiego Bogdana zam. Smogorzewo przy Domu Ludowym w Otmianowie
o przywrócenie terenu do stanu pierwotnego i o uporządkowanie zaległego wapna nawozowego
z boiska.
 
Radny Majewski zaproponował zatrudnić więcej opiekunek do świadczenia usług nad osobami starszymi, samotnymi.
 
Wójt Gminy wyjaśnił, że odpłatność za te usługi nie pokrywa etatu zatrudnienia pracownika.
 
Radny Kubiak w ramach oszczędności proponował zakup rowerów dla pracowników opieki społecznej na wyjazdy w teren na wywiady środowiskowe. Stwierdził, że korzystanie z samochodu gminnego jest drogie ze względu na koszt paliwa.
 
Sekretarz Gminy poinformowała o zbliżających się wyborach uzupełniających do rady gminy
w Lubominie  i realizowanym kalendarzu wyborczym wyborów do Parlamentu.
 
Ad 4.   Wobec wyczerpania porządku posiedzenia jego zamknięcia dokonał przewodniczący obrad.
 
 
Protokół sporządziła:                                                   Przewodniczący obrad
Grażyna Kwiatkowska                                                          Jarosław Gazda                       
 
 
 
 
 
                                                                      
 
 
 
 
 
           
 
 

metryczka


Wytworzył: Grażyna Kwiatkowska (1 września 2011)
Opublikował: Zdzisława Bywalska (1 września 2011, 09:10:58)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2179